Category Archives: Getting ready for the show

Royal Melbourne Show

The Miniature Herefords will be judged on Fri 27th Sept 2013. Now, who’s coming to join the party????!!

Start training those animals! Use the Virtual Show as a practice run!

Canberra Royal 2013

Photos of Jack Byran showing his mini Herefords at the Canberra Royal

This slideshow requires JavaScript.

Beef Cattle Showmanship

Showmanship is more than entering the show arena during the fair or livestock show! It includes all the hard work that exhibitors put into their project from the day they purchase their animal. Showmanship is defined as the ability to present your animal to the best of it’s genetic ability. Many factors enter into the equation for a successful showman, including proper nutrition, halter-breaking, and daily care and grooming.

Celina R. Johnson and Brett Kaysen
Colorado State University

Click here to read the rest of the article

Clipping and Grooming Cattle on Show Day
Robert Groom shares tips and techniques for halter-breaking calves and cattle at the NY Beef Center at the New York Farm Show.
Click here to watch the YouTube video

SUCCESSFUL FITTING AND GROOMING OF BEEF CATTLE
Celina R. Johnson

Click here to read the article

Cattle Judging – what the judges look for – click here

Results for Virtual Cattle Show for Miniature Herefords 2012

The results are in!

The results for the Virtual Cattle Show for Miniature Herefords classes One to Eleven are included in the pdf file attached here – including photos of the winning entries and the judge’s comments for classes One to Eight.

The results for the Virtual Cattle Show for Miniature Herefords class Twelve (Viewer’s Choice) can be seen here

Our thanks to Janet Poole of Riverlets Miniature Herefords (the co-ordinator of the virtual show) and the judges for their in depth analysis of all entries.

CLASS 1 – SENIOR COW 3 YRS AND OVER WITH CALF AT FOOT.

  • 1st – WW Golden April (WW Ranch, Charlotte and Steve Williams, Colorado, USA)
  • 2nd – Boomer Creek Katie (Boomer Creek, Colin and Joy Walters, Tasmania, Australia)
  • 3rd – Boomer Creek Judy (AMH, Julie and Chris Stott, New South Wales, Australia)

CLASS 2 – JUNIOR COW 2 YRS WITH OR WITHOUT CALF AT FOOT.

  • 1st – Starburst Mini Ginger (Starburst, Marie Bayliss, Scotland, United Kingdom)
  • 2nd – Riverlets Sparkler (Riverlets, Janet Poole, Northland, New Zealand)
  • 3rd –  WW Golden June (WW Ranch, Charlotte and Steve Williams, Colorado, USA)
  • 4th – AMH Edla  (AMH, Julie and Chris Stott, New South Wales, Australia)

Class Three – Yearling Heifer

  • 1st – Boomer Creek Ness (Boomer Creek, Colin and Joy Walters, Tasmania, Australia)
  • 2nd – WW Golden Grace (WW Ranch, Charlotte and Steve Williams, Colorado, USA)
  • 3rd – Ruzak Park Kamilla  (Rosaville, Lisa and Rob Olier/Orr, Canterbury, South Island, New Zealand)
  • 4th – Ruzak Park Kraka (Ruzak Park, Carole Steele, Southern Districts, South Island, New Zealand)

Class Four – Heifer Calf.

  • 1st – WW Black Gold Dust (WW Ranch, Charlotte and Steve Williams, Colorado, USA)
  • 2nd – Riverlets Ruby (Riverlets, Janet Poole, Northland, New Zealand)
  • 3rd – SCH Ava – (Shady Creek Herefords, Diane and Brian Davey, Victoria, Australia)
  • 4th – AMH Galena (AMH, Julie and Chris Stott, New South Wales, Australia)

Class Five – Senior Bull 3 yrs and over.

  • 1st – Boomer Creek Jumbo (AMH, Julie and Chris Stott, New South Wales, Australia)
  • 2nd – Baringup Billy the Kid (Perian, Roy and Jennie Menzies, New South Wales, Australia)
  • 3rd – WW Sam’s Gold E (WW Ranch, Charlotte and Steve Williams, Colorado, USA)

Class Six – Junior Bull –  2 yrs.

  • 1st – Starburst Mini Goldrush (Starburst, Marie Bayliss, Scotland, United Kingdom)
  • 2nd – AMH Flanan (AMH, Julie and Chris Stott, New South Wales, Australia)
  • 3rd – Boomer Creek Mack  (Musical Valley, Alison Livermore, Victoria, Australia)

Class Seven – Yearling Bull

  • 1st – IBA Duke of Ireland (Itibiti Acres, B. & J. Massengale,  Colorado, USA)
  • 2nd – WW Prince William (WW Ranch, Charlotte and Steve Williams, Colorado, USA)
  • 3rd – …….Baxter (Muscial Valley, Alison Livermore, Victoria, Australia)
  • 4th – Boomer Creek Nebraska (Boomer Creek, Colin and Joy Walters, Tasmania, Australia)

Class Eight – Bull Calf.

  • 1st – SCH Alto (Shady Creek Herefords, Brian and Diane Davey, Victoria, Australia)
  • 2nd – Boomer Creek Oakley (Boomer Creek, Colin and Joy Walters, Tasmania, Australia)
  • 3rd – Riverlets Everard (Riverlets, Janet Poole, Northland, New Zealand)

Class Nine – Group entry (male(s) and female(s).

  • 1st – Perian Miniature Herefords (R. & J. Menzies, New South Wales, Australia)
  • 2nd – Rosaville Miniature Herefords (L. & R. Olier/Orr, Canterbury, New Zealand)
  • 3rd – Grovenorth Miniature Herefords (A. & J. Hargrove, Northland, New Zealand)
  • 4th – Riverlets Miniature Herefords (J. Poole, Northland, New Zealand)

Class Ten – Scenic Photo.

  • 1st – A Mini Seascape  (Boomer Creek, Colin and Joy Walters, Tasmania, Australia)
  • 2nd – A Picnic Setting (Perian, Roy and Jennie Menzies, New South Wales, Australia)
  • 3rd –  Breakfast by the lake (Riverlets, Janet Poole, Northland, New Zealand)
  • 4th – North Pasture (WW Ranch, Charlotte & Steve Williams, Colorado, USA)

Mini Sea Scape